Inuyasha.pl ▽
▹ Indeks
▹ Kontakt
▹ O stronie
▹ Tematyka - recenzja
▹ Fandom

manga ▽
anime ▽
▹ Odcinki
inne ▽
▹ Bohaterowie
▹ Akcesoria
▹ SotDJ - recenzja gry


Fandom "Inuyashy" w Polsce


// przepisywanie w toku // Internet wydaje się - pomimo natłoku treści - pustynią. Nie bez przyczyny mówi się, że "pod latarnią najciemniej", lub chociażby o poszukiwaniu wartości przy użyciu wspomnianej. Sieć to dzisiaj tylko śmietnik. Szukając konkretów, zazwyczaj marnujemy czas na przekopywaniu informacji nieprawdziwych, podkoloryzowanych, lub nieaktualnych. Winą za ten stan rzeczy można śmiało obarczyć najpopularniejsze wyszukiwarki, które rzekomo w obronie wolności słowa (i jednocześnie interesów konkretnych podmiotów) rozwijają katalogowanie bez ładu i składu. Liczy się ilość słów kluczowych, a nie merytoryczna wartość poszczególnych witryn.

Co ten niezbyt optymistyczny wstęp ma do "Inuyashy"? Wszystko.
Nasz rodzimy fandom, to obecnie prosty temat. Jak każda zaniedbywana roślina, bez udziału powietrza i wody nie ma warunków do rozwoju, a wręcz usycha. Tak też stało się i tu. Popularność "Inuyashy" nie zbudowała solidnego systemu korzeniowego, jak chociażby "Pokemony", czy "Pszczółka Maja". Wspomniane produkcje doczekały się u nas oficjalnej emisjii i poniekąd wychowywały kolejne generacje. "Inuyasha" natomiast zatrzymał się u nas nieoficjalnie i przejazdem, gromadząc wokół siebie znacznie mniejszą publiczność. Kiedy główna roślina uschła, zostawiła po sobie niewiele nasion, którym tylko przez chwilę poświęcano uwagę. Dziś wszystkie one należą do historii.
Przez ostatnie lata, albo nie powstała żadna konkretna strona, poświęcona temu konkretnemu przejawowi twórczości Rumiko Takahashi, albo nie wiem nic o takowej. Ostatnie podrygi można było zaobserwować w witrynie "Inuyasha - Dwa różne światy". Pozostała za to archeologia, badanie pozostałości, ruin - drobne sentymenty.

Efektem całego tego toku myślenia, jest część znajdująca się nieco niżej. Niżej mamy to co istnieje, a także to co zniknęło, a warte jest upamiętnienia. Nie jest to żadna ściana płaczu, ale raczej minimum informacji, które zainteresowny połknie bez obaw o nabawienie się czkawki.

Nazwa Krótki opis i odsyłacze
"Inuyasha
Dwa różne światy"
Praktycznie jedyny serwis poświęcony serii - a przy tym dodatkowo traktujący o innych dziełach Rumiko Takahashi, który oparł się próbie czasu. Od kilku lat udostępnia informacje, ciekawostki. Niestety tempo aktualizacji, jak i ich rozmach są kwestią dyskusyjną. Jakiś czas temu witryna posiadała forum (shigatsu.pl), lecz zostało ono zamknięte, prawdopodobnie przez brak odwiedzin.

Adres: http://www.inuyasha.com.pl
Adres dodatkowy: http://www.inuyasha.pl

Administrator: Michcio
"Dziennik Chien" Dziennik Chień nie jest tylko tym, za co można go wziąć, bez zapoznania się z jego zawartością. Jak sama Autorka napisała, jest to kontynuacja bloga i traktuje o Japonii, różnych Anime oraz właśnie "Inuyashy". Innymi słowy tematyka poszerzona, aczkolwiek miejsce dla kluczowej serii jak najbardziej jest. W tym momencie można tam znaleźć między innymi streszczenia dostępnych, najnowszych odcinków - "Kanketsu-hen".
Ponadto Autorka prowadzi niestrudzenie swoje opowiadanie "Chien fanfic", nawiązujące do serii.

Adres: http://www.yasha77.wordpress.com
Adres do "Chien fanfic": http://www.inuyasha-chien-diary.blog.onet.pl

Administrator: Chien
Tak jest, tylu mamy aktywnych graczy - przynajmniej według najpopularniejszych wyszukiwarek. Mało, ale "lepszy rydz, niż nic".

Przeglądając dziesiątki stron w najpopularniejszych wyszukiwarkach, a także korzystając z możliwości jakie daje archiwum www, czy archaiczne toplisty/rankingi, można znaleźć wiele porzuconych projektów związanych z serią. Są to głównie blogi, których siłą napędową były luźno pisane opowiadania (tzw. "fan-fiction"). Napotkać także można martwe PBFy, gdzie korzystając z możliwości forum prowadzono gry fabularne, bądź rzadko zalążki stron. Wielogodzinne przerzucanie tego daje dość smętny obraz fandomu, ale nie ma się tutaj czemu dziwić. Przede wszystkim zawsze brakowało elementów podstawowych dla procesu tworzenia się społeczności - mam tu na myśli całkowity brak emisji anime i dziury w programie wydawniczym samej mangi. Nie było odpowiedniej reklamy tytułu, nie było skokowej popularności.
Mimo wszystko pojawiło się kilka pomysłów, które dzisiaj już nie są rozwijane, ale warte wspomnienia. Choćby z uwagi na ich rozmach. Przy czym nadmienię, iż biorę pod uwagę ogół działalności odnalezionej.

Nazwa Krótki opis i odsyłacze
"Inu Yasha - InuYasha.pl", wcześniej także "Wonderland" Stronę Annemon, której początek datowany jest na 21 lutego 2005 roku. Ze strzępów informacji wywnioskować można, że była to największa rodzima strona traktująca o "Inuyashy" w swoim czasie (2005 > 2010?).

Adres obrazowy: odsyłacz
Były adres: http://www.inuyasha.pl
Były adres #2: http://wonderland.webpark.pl

Administrator: Annemon
"Inuyasha-Bible.net" Strona zespołu pod przewodnictwem Ukyo. Kolejny większy, a także solidniejszy projekt z prawdopodobnie największym forum ogółem, U.I.R.F - United InuRan Forum. Warto wspomnieć, że autorka całkiem niedawno rozważała wskrzeszenie swojej witryny, pozostaje zatem mieć nadzieję.

Adres obrazowy: odsyłacz
Adres obrazowy forum: "U.I.R.F - United InuRan Forum"
Były adres: http://www.inuyasha-bible.net
Były adres #2: http://www.inuyasha.prv.pl
Były adres forum: http://ranma.info.pl/forum

Administrator: Ukyo
"Sankontetsou!" Większy PBF, jeszcze do niedawna aktywny. Powód zamknięcia jak zwykle ten sam, tj. mała liczba wejść.

Adres obrazowy: odsyłacz
Były adres: http://sankontetsou.mojeforum.net

Administrator: Kagami
"Inuyasha in my eyes" Niedokończony projekt strony, najwidoczniej porzucony w pewnym momencie, lub przeniesiony pod nieznany adres.

Adres: http://kagome.friko.pl

Administrator: Katsumi
Na koniec pragnę zapewnić, że jeśli powyżej nie wspomniałem o jakimś miejscu, to nie znaczy, że z wrodzoną złośliwością traktuję je jako nieistniejące. Jest rzeczą prawie pewną, że nie wpadłem na inne warte wspomnienia serwisy, z przyczyn czysto technicznych.
Jeśli zatem Twoim zdaniem czegoś wyżej brakuje, proszę powiadom mnie o tym - przejrzę niezawodnie.

« do góry