Dwa różne światy


Rezydencja

Kilka słów po apartamencie, gdzie żyją główni bohaterowie Maison Ikkoku.

To typowa, szablonowa wręcz rezydencja, jakich pełno w wielkich miastach w Japonii. U nas nie funkcjonują, my Polacy lubimy nawet jak ciasne to własne 🙂
Maiuson Ikkoku zostało niejako zaprojektowane prze Rumiko na bazie jej własnych doświadczeń z czasów gdy studiowała i żyła w podobnych warunkach co mangowi mieszkańcy apartamentu. Jednak wielokrotnie autorka podkreśla, że to nie jest identyczny apartament który ona zajmowała i niektóre aspekty zostały wyolbrzymione!
Rezydencja ta w chwili startu mangowej historii jest już bardzo stara, balkon kompletnie rozwala się już w drugim tomie mangi! Pokoje są ciasne, nie maja łazienek. Łazienki i toaleta są wspólne i mieszczą się na korytarzu.
Mieszkańcy sami są odpowiedzialni za czystość w mieszkaniu. (oczywiście dozorca; w tym przypadku Kyoko może im pomagać lub upominać)
Generalnie rzadko kiedy przeprowadza się remont generalny apartamentu – od tego jest dozorca aby na bieżąco naprawiać i monitorować stan techniczny budynku.
Mangowa rezydencja jest nie tylko już mocno zniszczona ale wręcz niszczeje w oczach a lokatorzy zdają się nie przejmować jej stanem (zrobili sobie widowisko z termitów które swego czasu podgryzały rusztowanie budynku).
Na pewno niełatwo mieszkać w takim budynku, gdzie poszczególne pokoje (zwłaszcza pokój głównego bohatera) są połączone przeróżnymi dziurami z sąsiadami…

Maison Ikkoku jest dla Japończyków wyjątkowo bliską historią – oni żyją na co dzień wśród tego typu budynków i dla nich manga ta i to miejsce jest niesamowicie bliskie, znane z własnego życia.
A my, europejczycy dzięki temu poznajemy jak zwykłym, szarym i mało zamożnym ludziom żyje się w wielkich miastach japońskich….

text by Grzyb

Jedna odpowiedź na „Maison Ikkoku – Rezydencja”

Dodaj komentarz

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Maj    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30