Dwa różne światy


Ranma Satome (早乙女 乱馬)

Ranma jest jedynakiem, synem Genmy i Nodoki Satome (jego matka pojawia się w mandze stosunkowo późno; jakoś tak zauważcie Rumiko lubi rozbite rodziny – Akane nie ma matki i nie wiadomo co się z nią stało; matka Ranmy pojawia się dość późno; praktycznie aż do jej wprowadzenia do akcji nie wiemy czy Ranma w ogóle ma matkę – a w InuYasha główna bohaterka Kagome nie ma ojca i babci ). Chłopak ma 16 lat.
Zamiłowanie do sztuk walki ma we krwi – można tak powiedzieć, gdyż oboje rodziców ma dość bojowych. Od najmłodszych lat był trenowany przez swojego ojca z którym zwiedził kawał świata. Właśnie podczas jednej z edukacyjnych wycieczek do Jusenko w Chinach Ranma nabywa pewnej bardzo specyficznej właściwości, a w zasadzie klątwy która odtąd nieustannie ciąży na nim. Otóż gdy polewa się go zimną wodą Ranma przybiera postać … dziewczyny! Taaa, zaś żeby powrócił do pierwotnego stanu musi zostać polany wodą ciepłą (z reguły dla komiczności scen ludzie oblewają go wrzątkiem) Nie trzeba chyba dodawać iż z reguły w najmniej spodziewanych momentach w historii pani Rumiko polewa go zimną wodą, komplikując sytuację…

W miarę rozwoju akcji całe otoczenie Ranmy staje się świadome jego specyficznej właściwości, wszyscy oprócz jednego – Takewaki Kuno wydaje się być całkowicie oporny na logiczne myślenie…co prowadzi do wielu nieporozumień i napięć pomiędzy nim a męskim Ranmą.

Z charakteru Ranma jest nieco dziecinny, troszkę bezczelny, aczkolwiek posiada swój urok. Jest bardzo silny, w miarę rozwoju akcji nabywa nowych umiejętności by sprostać stale pojawiającym się przeciwnikom. Ma wielu mentorów poczynając od ojca, poprzez babkę Shampoo, Happosai’a i wielu okazyjnych mistrzów (choćby Picolet Chardin II i jego madame Saint – Paul z tomu 16)

Chłopak jak można się tego spodziewać podoba się wielu dziewczynom, większość z nich obwołuje się jego kobietami (np.Kodachi) lub jest z nim zaręczona w wyniku intryg jego ojca (np.Ukyo). Sam Ranma nie jest na razie zainteresowany jakąkolwiek formą zobowiązań wobec kobiet, zwłaszcza że choć widać to bardzo rzadko, ale jednak- lubi Akane. (zauważmy że jest strasznie zazdrosny o Ryoug’ę czy Kuna; co niestety generalnie kończy się tym iż Akane go policzkuje, lub robi mu na złość i umawia się z jednym z nich, choćby jej randka z Ryog’ą w tomie 9).

Ranma ma jednak wyraźny problem z wyrażaniem swoich uczuć – byłoby logiczne gdyby otwarcie powiedział swoim natarczywym adoratorkom iż żadna go nie interesuje… jednakże boi się doprowadzić jakąkolwiek dziewczynę do rozpaczy czy płaczu, w związku z czym wielokąty miłosne z jego udziałem trwają…co niewątpliwie dodaje tej postaci specyficznego uroku 🙂 niestety jest to tez powodem tego że stosunkowo łatwo nim manipulować – przypomnijmy sobie jego pseudo- zaręczyny z Nabiki, która chciała na nim po prostu zarobić w tomie 17, czy cyrk z sosem Ukyou z tomu 19…

Ranma panicznie boi się kotów (co jest powodem wielu scen humorystycznych z udziałem tych słodkich stworzeń) otóż gdy był małym chłopcem ojciec próbował go nauczyć techniki „kociej pięści” a ponieważ Genma inteligencją nie grzeszy, skończyło się to tragicznie dla Ranmy który dostaje ataku panicznego lęku gdy widzi nawet najmniejszego, najsłodszego niewinnego kotka…

a gdy przebywa zbyt długo lub blisko choćby z jednym kotkiem dostaje szału i podświadomie stosuje słynną „kocią pięść” – w ten sposób pokonał Cologne w tomie 6 czy kota -potwora w tomie 14.

Dzięki uporowi w docieraniu do celu Ranma jest wspaniałym wojownikiem który nigdy nie daje za wygraną i koniec końcem zawsze osiąga sukcesy.

Ranmie w anime głosu użyczyli:
(jap):
Megumi Hayashibara (Ranma dziewczyna)
Kappei Yamaguchi (Ranma chłopak)
(eng):
Venus Terzo, Brigetta Dau (Ranma- dziewczyna)
Sarah Strange, Richard Cox (Ranma- chłopak)

text by Grzyb

Dodaj komentarz

Marzec 2018
P W Ś C P S N
« Maj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031