Dwa różne światy


Ranma ½


Liczba tomów mangi: 38
Anime: 161 odcinków
Film kinowy: 3
OAW: 1

„Ranma ½” (jap. Ranmy nibun no ichi) to jeden z najbardziej znanych i cenionych Seri mangowych autorstwa Rumiko Takahashi. Jest to bardzo ważna pozycja dla Rumiko, bowiem dzięki niej zaistniała na rynku mang skierowanych do chłopaków (wszystkie inne mangi powstałe przez Ranma były czytane niemal wyłącznie przez dziewczyny) Ranma ½ jest komedią pełną gagów w stylu wybuchowej mieszanki amerykańsko-japońskiego poczucia humoru, momentami romantyczną i dosyć luźno traktującą o sztukach walki i tradycjach z nią związanymi.
Na początku tej historii poznajemy Sona Tendo. Jest on właścicielem Dojo (szkoły) w którym ćwiczy się Anything-Goes Material Arts ( w wolnym tłumaczeniu: wszelakie sztuki walki; brzmi nierealnie, ale jak poczytacie sobie kilka tomików, zrozumiecie o czym piszę…) Jednak ten styl walki pomału odchodzi w zapomnienie. Dlatego Soun’owi marzy się szybkie wydanie za mąż jednej ze swojej trzech córek.
Główną bohaterką jest Akane która jako jedyna odziedziczyła po ojcu zamiłowanie do karate. To jej właśnie ojciec echm…”sugeruje” mówiąc delikatnie ślub z synem swojego starego przyjaciela. Ranma, bo o nim mowa jest głównym bohaterem tej historii, pewny siebie, nieco bezczelny i niesamowicie zręczny młody adept sztuk walki, który skrywa pewną tajemnicę… Ciąży na nim klątwa źródełek z Jusenko… Rumiko bazując na starych chińskich legendach stworzyła swoją własną baśń o przeklętych źródełkach, są one miejscem wielu tragedii, niezliczona ilość istnień utopiła się na wiecznie bagnistym ,podmokłym terenie w sercu Chin. Każdy kto odwiedza to miejsce musi teraz uważać – wystarczy że się wpadnie do takiego źródełka aby klątwa zadziałała. Każdy, kto się wykąpie w tym miejscu zamieni się w postać, która się utopiła w konkretnym źródle. W przypadku Ranmy było to źródło utopionej dziewczyny, jego ojciec miał mniej szczęścia – trafił na źródło utopionej pandy… Od tej nieszczęsnej (?) chwili za każdym razem gdy Ranme poleje zimna woda (deszcz, zimny prysznic, wiadro z woda dla kwiatków…) ten zmienia się w dziewczynę! Aby na powrót odzyskać swoją postać musi połać się ciepłą wodą, i będzie sobą do chwili ponownego „zmoczenia” zimną wodą… Rumiko genialnie rozplanowałą scenariusz tej mangi, czytając poszczególne tomiki należy bardzo ostrożnie czytać poszczególne rozdziały, bowiem wszędzie czai się …zimna woda! Oj, tak 🙂
Ten tytuł wyróżnia się znacząco spośród innych serii mangowych o podobnym klimacie, gdyż czytając go, niejednokrotnie przyjdzie nam ocierać łzy, ze śmiechu, czy też wzruszenia. Naprawdę duża dawka emocji. Nic dziwnego że był to swego czasu hit wśród fanów mangii całego świata! Dzięki Polskiemu wydawnictwu EGMONT i my możemy zapoznać się z tą wspaniałą serią mangową.

Text by Grzyb

Dodaj komentarz

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Maj    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30