Dwa różne światy


Jaken (邪見)


Rasa: Youkai /demon/
Seiyuu: Yuichi Nagashima
Angielski dubbing: Don Brown
Wiek: ponad 3000 lat
Tłumaczenie imienia: Jaken oznacza „podły punkt widzenia”


Mówiąc krótko – podnóżek Sesshoumarou, obrywa za wszystko, co tylko rozzłości jego Pana – Za to, że InuYasha wogóle istnieje, za odezwanie się w nie tym czasie co miał, za samo istnienie swej osoby, za jego niepowodzenia, za to, że Ses nie ma Tetsaigi i ogólnie kiedy ma zły humor zawsze ma się na kim wyżyć.

W mandze Jaken pojawia się z Sesskiem i nie wiadomo skąd się znają – w anime jest to dokładniej wyjaśnione – Jaken był dowódcą swojego plemienia i dowodził bitwą z demonami, które były ich naturalnymi wrogami. Akurat tak się zdarzyło, że Sesskowi zachciało się iść drogą przez sam środek bity, a nie muszę chyba pisać, co dzieje się z każdym, kto stanie mu na drodze, o ile plemię Jakena ustąpiło mu pola, o tyle ich przeciwnicy nie wykazali tyle rozsądku – i Sess ich wykończył, zachwycony Jaken postanowił w zamian za uratowanie jego współbraci towarzyszyć i służyć Sessowi. To od niego właśnie dostaje dziwną laskę z dwoma głowami – swoją broń, z którą ten nigdy się nie rozstaje.

Z wyglądu przypomina żabo podobnego ludka, niskiego wzrostu, ma tylko trzy palce, jest pełnej krwi demonem.

Jakena cechuje mądrość i trzeźwe myślenie. Zdaje sobie sprawę z własnej słabości i ślepo wierzy w siłę swego Pana, równie szybko traci w niego wiarę w paru momentach w mandze, co kończy się zwykle dla niego zarobieniem guza, i to dość pokaźnych rozmiarów…

Jaken twierdzi, że nie znosi Rin i męczy się w jej towarzystwie. Możliwe, że na samym początku tak było, ale wraz z rozwojem akcji zdaje się być do niej przywiązany. W anime jest śliczny odcineczek w którym Jaken zostaje zatruty przez pszczołę Naraku – po lekarstwo dla niego idzie wówczas mała Rin i właśnie w tym odcinku widać ich wzajemne przywiązanie do którego Jaken nigdy się nie przyznaje.

Jest to postać dość komiczna – w pierwszej kinówce mamy okazję podziwiać jego walkę z małym motylkiem i rozpaczliwe wołanie o pomoc – Zdeptanie motyla i przy okazji jego twarzy przez Sesska zdaje się ratować sytuację.
Podczas wędrówki Sessa na górę Hakurei Jaken po dokładnym rozważeniu żegna się z Sessem i próbuje wrócić w bezpieczne miejsce – Sessek nabija mu guza po czym mówi – Idziemy, co definitywnie zmienia jego nastawienie do sprawy i przesądza o obecności Jakena na polu walki.

Choć tchórzliwy, Jaken bywa bardzo pomocny, jego ulubionym zdaniem w sytuacjach zagrożenia jest – jeśli coś stanie się Rin, Sesshoumarou-sama mnie zabije! Ratunku! Co zawsze wywołuje salwę śmiechu.

text by Grzyb & Osuwari

Dodaj komentarz

Marzec 2018
P W Ś C P S N
« Maj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031