Dwa różne światy

InuYasha – Guren no Houraijima


Tytuł angielski: InuYasha Movie 4 – Fire On Mystic Island
Tłumaczenie: InuYasha – Ogień na Mistycznej Wyspie


Czwarta i jak na razie ostatnia kinówka o InuYashy.
Akcja rozpoczyna się niezwykle tajemniczo i zaskakująco. InuYasha i jego przyjaciele ratują z rąk dość pokaźnych rozmiarów żółwia małe dziecko hanoyu. Dziewczynka zabiera ich na swoją rodzinną wyspę – są tam inne małe hanoyu, które opowiadają im historię wyspy. W zamierzchłych czasach mieszkali tu pokojowo – ludzie, demony i bardzo dużo hanyou… wyspa była dla nich jedyną ostoją na tym świecie, gdzie mogli żyć spokojnie, z dala od nienawistnych oczu co poniektórych istot.
Lecz jak to z niektórymi demonami bywa – wściekłe, że gdzieś tam ludzie i demony żyją razem, przepełnione uprzedzeniami i nienawiścią szukały owej wyspy. By chronić mieszkańców wyspy rzucono potężne czary, które sprawiły, że ta znikała i pojawiała się tylko raz na 50 lat, by szukający schronienia ludzie, hanoyu lub demony mogły schronić się i zamieszkać na niej. Podczas takiego właśnie dnia na wyspę przybyli bogowie wojny – 4 youkai, które pragnęły położyć kres istnieniu wyspy.
Ponieważ dla ówczesnych mieszkańców były nie do pokonania – ich miko rzuciła potężne zaklęcie – zabrała ich moc i zamknęła w szkatułce, następnie rzuciła się z nią w otchłań tajemniczego krateru.
Bogowie wojny nie mogli przez to opuścić wyspy, zaś by przetrwać rzucali od czasu do czasu w otchłań krateru małe hanyou jako ofiarę, dusza takiej ofiary dodawała im sił i rekompensowała brak własnej, prawdziwej mocy. Jak nietrudno sie domyślić InuYasha i jego przyjaciele staja do walki z demonami w obronie dzieci.
Akcja i scenariusz tej produkcji może i nie rzucają na kolana, ale są dość dobrze obmyślane – niezaprzeczalnym atrybutem filmu są sceny walki, które zostały przedstawione bardzo dynamicznie i widowiskowo. Są na pewno głównym czynnikiem sprawiającym, że po obejrzeniu filmu jeszcze długo wspominamy jego akcję, choćby podniebną walkę Sango i Miroku z jednym z demonów, którą to uważam za najlepiej dopracowaną pod względem dynamizmu.
Polecam wszystkim zainteresowanym zapoznać się z ta produkcją.

text by grzyb

Dodaj komentarz

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Maj    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30