Dwa różne światy

Godai Yūsaku 五代 裕作

Główny bohater tej historii, postrzegamy świat przedstawiony w mandze niejako poprzez jego osobę. Jest to 20 letni chłopak który, dzięki olbrzymiej silnej woli dał radę w apartamencie Ikkoku nauczyć się na egzaminy wstępne na uniwersytet i zostać szczęśliwym studentem. ( a nauka w Ikkoku to nie jest łatwa rzecz! Za to powinien dostać co najmniej Oscara!)

Godai nigdy nie miał dziewczyny, więc jest bardzo nieśmiały w kontaktach z nimi (trochę jak Ranma czy InuYasha – późniejsze postacie stworzone przez Rumiko). Jest też troszeczkę zboczony – jego fantazje czy wizje, jak to mogłaby się „pięknie” skończyć jakaś sytuacja, kończą się zwykle zaliczeniem przez jego głowy słupa lub muru (co wywołuje u czytelnika salwę śmiechu). Ma w pokoju spora kolekcję prasy typu „Playboy” a nawet podczas trwania historii udaje mu się niechlubnie zaliczyć nocny klub….

Jako chyba jedyny w apartamencie Ikkoku (poza Kyoko) ma „lekkie” poczucie moralności – zniesmaczają go sąsiedzi którzy bez pytania używają, pożyczają czy nawet przywłaszczają sobie jego rzeczy. Ich pchanie się do jego pokoju bez pytania i inne ciekawe typy zachowań. Jakkolwiek jak to kiedyś ujęła Rumiko „Kiedy mieszka się w miejscu takim jak to, trzeba się dostosować do panujących tam obyczajów” Godai więc nie ma zbyt wiele do powiedzenia i musi akceptować pewne rzeczy. Generalnie w Ikkoku pozostaje tylko ze względu na Kyoko i to od pierwszego rozdziału mangi.

Jest dobrze wykształcony i dobrze zna angielski – daje korepetycję małej Ikkuko, wnuczce byłego męża Kyoko. A także pomaga w szkolnych zadaniach małemu Kitaro.
Ma często kompleksy typu „Mitaki” – ponieważ zdawać by się mogło, że te dwie postacie są przeciwstawne w pewnym sensie – Mitaka – Godai możemy przyrównać do: bogaty – biedny. Ma własny dom – nie ma domu. Szalenie przystojny – przeciętny. Uwodzicielski – prosty człowiek i tego typu podobne…
Ogólnie Mitaka jest jego jedynym poważnym rywalem jeśli chodzi o Kyoko.

W mandze jest dość dużo sytuacji w których Godai’owi nie starcza pieniędzy na jedzenie czy czynsz – zadłuża się wtedy i podejmuje różne dorywcze prace aby zarobić potrzebną sumę.
Jest serdeczny i dobry, można powiedzieć że miejscami wręcz naiwny i głupiutki.

Chłopak ma w sumie problem z określeniem swoich uczuć – niby twierdzi, że kocha Kyoko i jak mu nie wierzyć? Ale z drugiej strony spotyka się z Nanao… sam sobie mówi, że powinien z tym skończyć, aczkolwiek wciąż się z nią umawia i umawia… boi się doprowadzić dziewczynę do płaczu , gdy zaś staje się obiektem westchnięć młodej licealistki o podejrzanych intencjach – Yagami – nie potrafi nawet odesłać jej na noc do domu! Musi jeszcze do niektórych rzeczy dorosnąć i z pewnością w końcówce serii dorasta.

text by Grzyb

Dodaj komentarz

Luty 2018
P W Ś C P S N
« Maj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728